17-02-2014
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie informuje o naborze na stanowisko technika w grupie stanowisk robotniczych i obsługi.
Szczegółowe informacje dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej KP PSP w Wejherowie.
Link: http://www.pomorskie.eu/pl/bip/panstwowa_straz_pozarna/kppsp_wejherowo/kppsp_w/oferty_pracy

15-01-2014
W dniu 11.01.2014 w hali widowiskowo - sportowej w Szemudzie odbył się Powiatowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Turniej rozgrywany corocznie  zorganizował Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Wejherowie przy udziale tut. komendy i Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Szemudzie. Uroczystego otwarcia dokonał Ryszard Kalkowski - Wójt Gminy Szemud i mł.bryg. Stanisław Baranowski - przedstawiciel Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie. W turnieju wystartowało 8 drużyn reprezentujących następujące jednostki OSP z miejscowości: Kielno, Gościcino, Orle, Luzino, Kostkowo, Choczewo, Łęczyce i Reda. Po zaciętej walce zwycięzcami zostały drużyny: I miejsce - OSP Łęczyce, II miejsce - OSP Luzino, III miejsce - OSP Kielno i IV miejsce - OSP Kostkowo. Prowadzono także klasyfikację na najlepszego strzelca i bramkarza turnieju - najlepszym strzelcem został dh Tomasz Neubauer - OSP Łęczyce, a najlepszym bramkarzem dh Patryk Dampc - OSP Kielno.  Puchary i dyplomy dla najlepszych drużyn i zawodników wręczał dh Mirosław Józefowicz - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wejherowie.   
więcej zdjęć - patrz: galeria zdjęć     

02-01-2014
W dn. 31.12.2013 w tut. komendzie odbyła się uroczystość pożegnania funkcjonariuszy przechodzących w stan spoczynku:  st. ogn. Wojciecha Miler i st. ogn. Andrzeja Gruba.
st. ogn. Wojciech Miler rozpoczął służbę w 1990r w ówczesnej Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Gdyni. W czasie lat służby podnosił kwalifikacje pożarnicze -  w 2002r ukończył Szkołę Podoficerską PSP w Bydgoszczy uzyskując pierwszy stopień służbowy - sekcyjny,  w korpusie podoficerów.  W ostatnim okresie czasu wykonywał zadania służbowe na stanowisku dowódcy zastępu w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Wejherowie. Odznaczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych brązową odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" i wyróżniony dyplomem okolicznościowym przez Komendanta Głównego PSP.  st. ogn. Andrzej Gruba rozpoczął służbę w 1993r w ówczesnej Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie. W czasie lat służby podnosił kwalifikacje pożarnicze -  w 1997r ukończył Szkołę Podoficerską PSP w Bydgoszczy uzyskując pierwszy stopień służbowy - sekcyjny,  w korpusie podoficerów.  W ostatnim okresie czasu wykonywał zadania służbowe na stanowisku starszego operatora sprzętu specjalnego w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Wejherowie.Odznaczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych brązową odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej". 
Jak podkreślił obecny na uroczystości mł.bryg. Andrzej Papke - Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie, wszyscy byli funkcjonariuszami zaangażowanym w wykonywanie zadań służbowych,  zawsze można było na nich liczyć w potrzebie nie bacząc na porę dnia i nocy, również poza służbą. Profesjonalnie oraz  odpowiedzialnie  wykonywali zadania służbowe, wielokrotnie narażając życie i zdrowie w działaniach ratowniczych dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu wejherowskiego. 
Życzymy naszym kolegom emerytom spełnienia planów, dużo spokoju i jak najmniej stresów na zasłużonym odpoczynku.
W trakcie tej uroczystości mł.bryg. Andrzej Papke - Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie wręczył także st. kpt. Tomaszowi Kołakowskiemu  - pełniącemu obowiązki dowódcy JRG nr 1 w Wejherowie akt mianowania na stałe na stanowisko dowódcy JRG nr 1.
więcej zdjęć - patrz: galeria zdjęć

17-12-2013
XVI  EDYCJA  KONKURSU  PLASTYCZNEGO  DLA  MŁODZIEŻY  SZKOLNEJ !
Komenda Główna  Państwowej Straży Pożarnej informuje, że rozpoczyna XVI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży organizowanego przez Komendanta Głównego PSP, Szefa OC Kraju. Ideą konkursu jest zainteresowanie młodego pokolenia tematem szeroko rozumianego bezpieczeństwa (nie tylko pożarowego), kształtowanie właściwych postaw oraz podnoszenie świadomości zagrożenia, z jakim każdy z nas może spotkać się w codziennym życiu. Temat tegorocznego konkursu będzie dotyczył bezpieczeństwa w domach i mieszkaniach: "Bądź rozważny, baw się grzecznie, a w Twoim domu będzie bezpiecznie!" W Polsce średnio rocznie wybucha ok. 150 tyś. pożarów, w wyniku których każdego roku śmierć ponosi ponad 500 osób, a kolejnych kilka tysięcy doznaje obrażeń. Paradoksalnie najwięcej, bo ponad 400 osób rocznie, tj. ok. 80% wszystkich ofiar śmiertelnych, ginie w obiektach mieszkalnych (w mieszkaniach i domach prywatnych), czyli w miejscach, gdzie co do zasady, ludzie czują się najbezpieczniej. Tragedie ludzkie są bowiem często następstwem niewiedzy, warto więc, aby i najmłodsi wiedzieli, co może się stać, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa w naszych domach. Zgodnie z tegorocznym regulaminem, do Komendy Głównej PSP trafią prace plastyczne wybrane wcześniej w szkołach. Centralna Komisja Konkursowa wybierze spośród nich prace finałowe oraz przyzna wyróżnienia. Terminy, ilość nadsyłanych prac oraz kategorie konkursowe (w tym klasa i wiek uczestnika) określa regulamin. W tegorocznej edycji nie przewiduje się eliminacji powiatowych i wojewódzkich, ważne więc jest, aby informacja o konkursie dotarła do największej liczby szkół.
Wszelkie szczegóły dotyczące konkursu oraz regulaminu XVI edycji znajdują się na stronie internetowej www.straz.gov.pl, w zakładce "konkursy plastyczne".    

16-12-2013

W dniu 13.12.2013  mł. bryg. Andrzej Papke - Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie uczestniczył w podniosłej uroczystości w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Gdańsku - odsłonięciu Pomnika " W Hołdzie Pomorskim Strażakom ". Pomnik powstał z inicjatywy st. bryg. Andrzeja Rószkowskiego - Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, a poświęcony został pamięci pomorskich strażaków zawodowych i strażaków ochotników, którzy oddali życie w akcjach ratowniczych, ratując zagrożone życie i zdrowie ludzi.W uroczystości uczestniczyło wielu  gości, w tym Wojewoda Pomorski, dh Zygmunt Tomczonek - Wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP, kierownicy wojewódzkich służb inspekcji i straży, przedstawiciele samorządów, komendanci powiatowi i miejscy PSP woj. pomorskiego, oraz co najważniejsze - rodziny i bliscy strażaków, którzy w służbie oddali to co najcenniejsze, czyli własne życie. W trakcie tej pięknej uroczystości poświęcenia pomnika dokonał arcybiskup Sławoj Leszek Głodź - Metropolita Gdański. Odbył się apel poległych, w trakcie którego odczytano nazwiska strażaków poległych na służbie. Pomorski Komendant Wojewódzki PSP wręczył ich rodzinom i bliskim okolicznościowe pamiątkowe grafiki. Uroczystość zakończył przemarsz pododdziału honorowego Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu oraz koncert orkiestry  Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Warto zaznaczyć, że w trakcie tej uroczystości wspomniano także pamięć strażaków, którzy zmarli w trakcie służby. Dotyczy to także naszej komendy, i uhonorowania pamięci st. ogn. Jerzego Jeka  - dowódcy zastępu,  zmarłego nagle w wieku 42 lat w trakcie pełnienia obowiązków służbowych. Nasz kolega st. ogn. Jerzy Jeka rozpoczął służbę  w ówczesnej Terenowej Zawodowej Straży Pożarnej w Wejherowie w 1979 r , a śmierć wyrwała go z naszych szeregów w dniu 12.07.2001 r. Pozostawił żonę i trójkę dzieci.               Cześć ich Pamięci !                                       więcej zdjęć - patrz: galeria zdjęć    09-12-2013
W dniach od 05.12.2013 do 08.12.2013 przemieszczał się przez teren powiatu wejherowskiego orkan "Ksawery", którego prędkość wiatru dochodziła w porywach do 120 km/h. Apogeum uderzenia orkanu przypadło na dzień 06.12, w którym wystąpiło najwięcej zdarzeń. Niestety, orkan spowodował wiele strat i utrudnień w poruszaniu się po zawianych śniegiem drogach, ranne zostały również 4 osoby, całe szczęście nie odnotowano ofiar śmiertelnych, jak miało to miejsce w sąsiednim powiecie lęborskim. Na terenie powiatu stwierdzono wystąpienie 75 zdarzeń spowodowanych przez orkan,  w tym:
- 53 powalone drzewa na drogi i budynki
- 6 powalonych drzew na linie energetyczne lub zagrażających liniom energetycznym
- 3 zdarzenia, w których zagrożenia stwarzały  naderwane części dachów i reklam
- 5 zdarzeń dotyczących uwięzienia w zaspach autobusów i busów, a także zastępu ratownictwa medycznego,
- 5 kolizji i wypadków drogowych
- 2 wypadki autobusów ( Strzebielinko i Choczewko ), w wyniku których ranne zostały 4 osoby
- 1 zdarzenie spowodowane brakiem zasilania w energię elektryczną - uwięzienie osoby w windzie.
Ponadto w tym okresie czasu stwierdzono również wystąpienie 7 pożarów samochodów i budynków, w 2 zdarzeniach sprawdzenie zagrożenia tlenkiem węgla, i jedno zdarzenie - podejrzenie występowania materiałów wybuchowych w mieszkaniu. Ogółem strażacy tut. komendy i ochotniczych straży pożarnych w liczbie 112 zastępów uczestniczyli w usuwaniu skutków 85 zdarzeń, łącznie w zdarzeniach tych udział brało 678 strażaków.         

18-11-2013
W dniu 15.11.2013 r. w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Wejherowie odbyła się uroczystość obchodów "Święta Niepodległości"w tutejszej  komendzie.
Na uroczystość przybyli funkcjonariusze i pracownicy cywilni z wyjątkiem strażaków pełniących służbę w tym dniu w  w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 w Rumi. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości st. kpt. Tomasza Kołakowskiego do mł. bryg. Andrzeja Papke - Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie, który oficjalnie otworzył uroczystość w asyście swoich zastępców - st. bryg. Piotra Ściebury i mł. bryg. Jacka Nowaka.  Następnie wprowadzono  sztandar Komendy Powiatowej PSP w Wejherowie, odegrano hymn państwowy i  przedstawiono prezentację multimedialną "Odzyskanie niepodległości - strażacy w walce", w której m.in. przedstawiono historię udziału w walkach o odzyskanie niepodległości kraju 60 tysięcy strażaków.  Odbyła się uroczystość złożenia ślubowania przez  funkcjonariusza podejmującego służbę w Państwowej Straży Pożarnej: str. Artura Lessnau. Nowy funkcjonariusz złożył rotę ślubowania o treści: " Ja, Obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej." Następna część uroczystości to wręczenie przez Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie  aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe  i stanowiska służbowe.  
Pomorski Komendant Wojewódzki PSP w Gdańsku rozkazem personalnym nadał wyższe stopnie służbowe w korpusie podoficerskim:
 na stopień ogniomistrza - mł. ogn. Rafał Maszota, mł. ogn. Zbigniew Klejno.
na stopień młodszego ogniomistrza - st. sekc. Roman Jędruch, st. sekc Mariusz Lessnau.
na stopień starszego sekcyjnego -  sekc. Łukasz Pallubicki, sekc. Wojciech Brzeski.
Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie rozkazem personalnym nadał  wyższy stopień służbowy w korpusie szeregowych:
- starszego strażaka  - str. Damian Szreder
Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie mianował na wyższe stanowiska służbowe:
- st. ogn. Sławomir Miotk - na stanowisko dowódcy zastępu
- mł. ogn. Piotr Rank - na stanowisko dowódcy zastępu
- ogn. Rafał Maszota - na stanowisko starszego operatora sprzętu specjalnego
- st. sekc. Pawła Jaskólskiego - na stanowisko dyżurnego stanowiska kierowania
Następnie Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie wręczył wyróżniającym się funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym decyzje o przyznaniu nagród finansowych.
więcej zdjęć: patrz galeria zdjęć

30-10-2013
W dniu 26.10.2013 został przeprowadzony rozgrywany corocznie Powiatowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Turniej zorganizował  Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Wejherowie przy udziale tut. komendy i Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Gniewinie. Rozgrywki odbyły się w Hali Widowiskowo - Sportowej w Gniewinie, udział w nim wzięło 14 pięcioosobowych drużyn reprezentujących jednostki OSP z miejscowości: Kielno, Bojano, Opalino, Kostkowo, Nadole, Gowino, Łęczyce, Milwino, Reda - Rumia, Choczewo, Orle, Gościcino, Strzepcz i Bolszewo. Po zaciętej walce zwycięzcami turnieju zostały drużyny: I miejsce - OSP Gościcino, II miejsce - OSP Reda - Rumia, III miejsce - OSP Bolszewo.  więcej zdjęć: patrz - galeria zdjęć. 

21-10-2013
W dn. 19.10.2013 w siedzibie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Wejherowie oraz na terenie Samochodowego Zakładu Usługowo - Handlowego "Auto GiM Brudniewicz" w Gościcinie odbył się egzamin  teoretyczny i praktyczny na zorganizowanym przez tut. komendę szkoleniu z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu. Było tu już siódme  - ostatnie w tym roku szkolenie dla członków OSP zorganizowane przez tut. komendę. W przeprowadzonych szkoleniach w 2013r przeszkolono  432 strażaków ochotników  i 7 funkcjonariuszy PSP. Do egzaminu przystąpiło 27 strażaków - ochotników i 1 funkcjonariusz PSP, którzy wykazali się posiadaniem umiejętności teoretycznych oraz praktycznych w zakresie podwyższenia posiadanych kwalifikacji pożarniczych, będących podstawą do udziału w planowanych na rok 2014 szkoleniach dowódców OSP i naczelników OSP. Egzamin przeprowadziła komisja egzaminacyjna powołana Rozkazem Nr 60/2013 z dn. 07.10.2013 Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w składzie: mł.kpt. Mirosław Kuraś, mł.kpt. Piotr Kliński, asp.sztab.  Zenon Frankowski,  mł.asp. Mateusz Arent i mł.asp. Karol Wojciechowski, przy pomocy podoficerów pełniących w tym dniu służbę.  Stwierdzono wystąpienie jednej oceny celującej, którą otrzymała dh Agata Sidorowicz z OSP Wejherowo,  natomiast oceny bardzo dobre otrzymali: dh Stanisław Paszki z OSP w Luzinie, dh Dariusz Myszka i dh Benedykt Hoza z OSP w Strzepczu, dh Szymon Szreder i dh Dorota Kobiella z OSP w Redzie.  Gratulujemy  strażakom nabycia wyższych kwalifikacji pożarniczych umożliwiających  bardziej skuteczne i profesjonalne prowadzenie działań ratowniczych w jednostkach OSP. więcej zdjęć - patrz: galeria zdjęć

09-10-2013
W dn. 08.10.2013 zgodnie z Rozkazem Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie zostały przeprowadzone ćwiczenia zastępów tut. komendy  na obiektach Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie. Podstawowym celem ćwiczeń było rozpoznawanie zagrożeń oraz możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. Poza zastępami JRG nr 1 w Wejherowie w ćwiczeniach organizowanych przez dowództwo CWTiD MW Wejherowo zaplanowano udział służb ochrony jednostki i  zespołu ratownictwa medycznego, Żandarmerii Wojskowej, Policji, grupy antyterrorystycznej, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego z Komendy Miejskiej PSP w Gdyni. Przewidziano dwa epizody: pożar budynku warsztatu samochodowego w trakcie którego poszkodowanych zostanie czterech pracowników. Działania ratowniczo - gaśnicze prowadzone przez dwa zastępy JRG nr 1 w Wejherowie odwróciły uwagę od napadu terrorystycznego na magazyn uzbrojenia, stanowiącego drugi epizod ćwiczeń. Po wykryciu włamania do magazynu terroryści barykadują się w nim,  grożąc użyciem broni chemicznej.  Odbicie obiektu prowadzi Policja i grupa antyterrorystyczna. Prowadzi to do uwolnienia się niebezpiecznej substancji chemicznej. Działania zabezpieczające rozpoczynają ponownie dwa zastępy z JRG nr 1 w Wejherowie i ratownicy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego KMPSP w Gdyni w celu: rozpoznania substancji, jej zabezpieczenia i ewakuacji oraz dekontaminacji osoby poszkodowanej. Ćwiczenia przebiegły zgodnie z zaplanowanym scenariuszem, a zakończył je pokaz działań z psami policyjnymi.  Ze strony kierownictwa tut. komendy przebieg ćwiczeń obserwował mł.bryg. Jacek Nowak - Zastępca Komendanta Powiatowego PSP.       więcej zdjęć - patrz: galeria zdjęć   

Aktualności: 1...567891011...35