24-12-2018


24-12-201821-12-2018

17-12-2018
INWESTYCJE BUDOWLANE
W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM

     W województwie pomorskim realizowane są cztery inwestycje budowlane o łącznej wartości 14.838 tys. zł.
W 2018 roku na ten cel pozyskano 10.323 tys. zł.

     Budowa Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 3 PSP w Gdyni Oksywie, Komendy Miejskiej PSP w Gdyni
Inwestycja jest realizowana w miejscu istniejącej jednostki. W 2016 roku opracowano dokumentację projektową. Budowa rozpoczęła się w 2017 roku. Planowane zakończenie - 2019 rok. Wartość podpisanej umowy na budowę jednostki 6.359.492,83 zł. Zaawansowanie prac obecnie jest na poziomie 90%. Obecnie trwają prace instalacyjne i wykończeniowe. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.
Środki finansowe przyznane w 2018 roku :
    - z  programu modernizacji służb mundurowych  3.132 tys. zł,
    - z  budżetu państwa  1.000 tys. zł (w tym  500 tys. zł z rezerwy budżetu państwa),
    - od komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego, pochodzące z firm ubezpieczeniowych  369,5 tys. zł,
    - z samorządu  270 tys. zł.
Łącznie przyznano  4.771,5 tys. zł.

     Rozbudowa Komendy Powiatowej PSP w Pucku o część garażową i socjalną
Celem inwestycji jest rozbudowa jednego z garaży Komendy Powiatowej PSP w Pucku tak, aby funkcjonariusze i pojazdy pożarnicze znajdowały się w jednym obiekcie (obecnie strażacy do wozów bojowych dobiegają przez plac, a wozy znajdują się w trzech odrębnych obiektach). Planuje się, że powstanie 5 boksów garażowych. W 2017 roku opracowano dokumentacje projektową. Zaplanowano obiekt o następujących parametrach :
    - kubatura 2638,64 m3,
    - powierzchnia użytkowa 773,54 m2,
    - 5 stanowisk garażowych.
Budowę rozpoczęto w 2018 roku, a planowane zakończenie 2019 rok. Wartość podpisanej umowy 3.352,5 tys. zł. Zaawansowanie prac to 78% . Wykonano stan surowy. Obecnie wykonywane jest pokrycie dachu, trwają prace instalacyjne i tynkarskie oraz montowana jest stolarka okienna. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.
Środki finansowe przyznane w 2018 roku:

    - z  programu modernizacji służb mundurowych  1.892 tys. zł,
    - z  budżetu państwa 1.388 tys. zł (w tym  1.200 tys. zł z rezerwy budżetu państwa, 188 tys. z budżetu wojewody pomorskiego),
    - z samorządu 52,5 tys. zł.
Łącznie przyznano  3.332,5 tys. zł.

     Rozbudowa strażnicy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 2 w Słupsku
Celem inwestycji jest rozbudowa istniejącej strażnicy z uwagi na konieczność zapewnienie odpowiedniego miejsca garażowego dla nowo pozyskanego sprzętu pożarniczego oraz poprawę warunków socjalnych  dla funkcjonariuszy pełniących służbę w tej jednostce. W 2017 roku opracowano dokumentację projektową. Zaplanowano obiekt o następujących parametrach:
    - kubatura 1500 m3,
    - powierzchnia użytkowa 300 m2,
    - 4 stanowisk garażowych (tym jedno do wykonywania przeglądów).
W 2018 roku rozpoczęto budowę. Zakończenie inwestycji planuje się w 2020 roku. Wartość kosztorysowa inwestycji wynosi 2.100 tys. zł. Obecnie wykonano fundamenty pod planowaną rozbudowę.
Środki finansowe przyznane w 2018 roku :
    - z  programu modernizacji służb mundurowych  88 tys. zł.

     Nadbudowa budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku
Celem inwestycji jest wykonanie nadbudowy istniejącego obiektu z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniego miejsca dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych KW PSP w Gdańsku, z powodu przejęcia jednego pietra przez Pomorski Urząd Wojewódzki z przeznaczeniem na Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dokumentację projektową opracowano w 2014 roku. Zaplanowano nadbudowę o następujących parametrach :
    - kubatura 1800 m3,
    - powierzchnia użytkowa  575,8 m2.
Budowę rozpoczęto w 2017 roku. Planowane zakończenie to 2019 rok. Wartość kosztorysowa inwestycji wynosi 4.614 tys. zł. Zaawansowanie prac wynosi 91%. Wykonano nadbudowę budynku. Obecnie trwają prace wykończeniowe.
Środki finansowe przyznane w 2018 roku :
    - z  programu modernizacji służb mundurowych  1.519 tys. zł,
    - z  budżetu państwa 234 tys. zł ( w tym  184 tys. z budżetu Wojewody Pomorskiego),
    - z Funduszu Wsparcia  PKW  38 tys. zł,
    - od Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego, pochodzące z firm ubezpieczeniowych 340 tys. zł.
Łącznie przyznano  2.131 tys. zł.

Opracowanie: KW PSP Gdańsk, Zdjęcia: KM/KP PSP województwa pomorskiego

17-12-2018
INWESTYCJE REMONTOWE
W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM


     Jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej województwa pomorskiego w ramach rezerwy celowej z Budżetu Państwa otrzymały łącznie kwotę 3.214.tys. zł, z przeznaczeniem na remonty obiektów budowlanych na rok 2018, w tym:
   - Rezerwa 49:  1.679.tys.zł,
   - Rezerwa 79:  1.535.tys. zł.
     W zakresie przyznanej rezerwy celowej realizowane są łącznie 52 zadania remontowe, w tym 2 w Komendzie Wojewódzkiej PSP oraz 50 zadań w komendach powiatowych/miejskich PSP województwa pomorskiego:
    - KW PSP Gdańsk - 335 tys. zł (wymiana bram garażowych, remont pomieszczeń biurowych i socjalnych),
    - KP PSP Bytów - 260 tys. zł (remont pomieszczeń biurowych, socjalnych i garaży),
    - KP PSP Chojnice - 300 tys. zł (wymiana bram garażowych, remont pomieszczeń socjalnych i biurowych),
    - KP PSP Człuchów - 487 tys. zł (naprawa bram garażowych, remont dachu i ścian budynku, remont pomieszczeń biurowych),
    - KM PSP Gdańsk - 280 tys. zł (remont garaży, remont pomieszczeń socjalnych i węzła ciepłowniczego),
    - KM PSP Gdynia - 135 tys. zł (remont placu manewrowego, remont ogrzewania, wyposażenie pomieszczeń socjalnych),
    - KP PSP Kartuzy - 127 tys. zł (wymiana bram garażowych, remont posadzki w pomieszczeniach warsztatowych, wymiana stolarki okiennej),
    - KP PSP Kościerzyna - 545 tys. zł (wymiana bram garażowych, ogrodzenia placu wraz z bramą wjazdową, remont pomieszczeń socjalno-bytowych w JRG),
    - KP PSP Malbork - 80 tys. zł (remont posadzki w garażu JRG i budynku komendy),
    - KP PSP Puck - 33 tys. zł (remont posadzek, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej),
    - KM PSP Słupsk - 200 tys. zł (remont nawierzchni),
    - KM PSP Sopot - 55 tys. zł (remont pomieszczeń socjalnych i magazynowych),
    - KP PSP Starogard Gdański - 245 tys. zł (remont placu manewrowego, remont pomieszczeń warsztatowych, socjalnych i biurowych, remont monitoringu),
    - KP PSP Sztum - 95 tys. zł (remont pomieszczeń socjalnych, w tym wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej),
    - KP PSP Tczew - 20 tys. zł (remont pomieszczeń biurowych),
    - KP PSP Wejherowo - 17 tys. zł (remont stolarki okiennej, wykonanie sygnalizacji świetlnej otwierania bram).

Opracowanie: KW PSP Gdańsk, Zdjęcia: KM/KP PSP województwa pomorskiego

07-12-2018
Kampania " Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"

      W dniu 6 grudnia 2018 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się konferencja pod nazwą "Zarządzanie kryzysowe na straży bezpieczeństwa mieszkańców powiatu wejherowskiego w okresie grzewczym". Konferencja została zorganizowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Wejherowie w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno - informacyjnej Państwowej Straży Pożarnej pod nazwą "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Partnerem konferencji była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie. W konferencji udział wzięli funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Wejherowie, przedstawiciele służb, pracownicy powiatowych i gminnych struktur zarządzania kryzysowego z terenu powiatu, przedstawiciele Oddziału Gdańskiego Krajowej Izby Kominiarskiej, przedstawiciele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, zarządcy nieruchomości, oraz inni zaproszeni goście.
      Na spotkaniu przedstawiono główne cele kampanii, statystyki związane z prowadzonymi działaniami ratowniczymi w okresie grzewczym, pożarami w lokalach mieszkalnych, problematykę zatrucia tlenkiem węgla w aspekcie medycznym, oraz obowiązki zarządców i właścicieli w zakresie ochrony przeciwpożarowej obiektów.

Więcej zdjęć: patrz - galeria zdjęć
Materiał Twoje Telewizji Morskiej

05-12-2018
JUŻ SĄ ! - KONKURS KALENDARZOWY PSP 2019

     Informujemy, że komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Szef Obrony Cywilnej Kraju gen. brygadier Leszek Suski ogłasza cztery konkursy kalendarzowe dla dzieci i młodzieży, które są umieszczone na odwrocie kalendarza plakatowego PSP na 2019 rok.
W tym roku zapraszamy do udziału w następujących konkursach:

INDYWIDUALNY KONKURS INTERNETOWY
Dla tych, którzy lubią szperać w internecie. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-5, do którego można zaangażować rodziców lub opiekunów. Ten konkurs będzie aktywny w marcu, tak więc macie jeszcze chwilę!

KLASOWY KONKURS NA SCENARIUSZ GRY TERENOWEJ
To konkurs, w którym weźmie udział cała klasa (4-8 oraz gimnazja), to świetny pomysł na zaangażowanie poprzez zabawę wszystkich uczniów oraz nauczyciela. W napisaniu scenariusza gry terenowej liczą się wszystkie pomysły i głosy, to praca w zespole oraz możliwość przetestowania gry, którą stworzycie.

INDYWIDUALNY KONKURS PLASTYCZNY ? PROJEKT KARTKI
KARTKA BOŻONARODZENIOWA lub WIELKANOCNA pt. ?Kartka od strażaków?. Jesteś uczniem klas 1-6, lubisz rysować, szkicować, masz zdolności plastyczne? ? ten konkurs jest właśnie dla Ciebie. Stwórz kartkę okolicznościową, którą chciałbyś dostać od strażaka. Jakie elementy na niej powinny się znaleźć, postawisz na klasykę i minimalizm, czy bogactwo szczegółów?

KLASOWY KONKURS NA SPOT FILMOWY
"Pożar w szkole -  znam zasady bezpiecznej ewakuacji". To drugi z konkursów dla całej klasy (4-8 oraz gimnazja). Możecie poczuć się aktorami, scenarzystami, operatorami kamer, a może ktoś z Was stworzy własną muzykę. Praca w zespole przy tym przedsięwzięciu pozwoli Wam poznać swoje zdolności i predyspozycje, a przy okazji będzie materiałem który poruszy kwestie bezpieczeństwa w Waszej szkole.

      Celem wszystkich tych konkursów jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy nt. szeroko pojętego bezpieczeństwa: na wypadek zagrożenia oraz zdobytej wiedzy o straży pożarnej w Polsce.

     Termin składania prac konkursowych upływa 26 kwietnia 2019 r. Wyłonienie zwycięzców nastąpi do 15 maja 2019 r., a informacja o laureatach zamieszczona zostanie do 20 maja 2019 r. na stronie internetowej www.straz.gov.pl i w mediach społecznościowych oraz w czerwcowym numerze czasopisma "Przegląd Pożarniczy".
Nagrody w formie symbolicznego zaproszenia na wycieczki oraz nagrody rzeczowe  zostaną wręczone przez przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej w szkole laureatów podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2018/2019.

Regulaminy konkursów oraz Karty Zgłoszeniowe zamieszczone są w tabeli poniżej.
Zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursach!
konkurs_kalendarzowy
Regulamin_klasowego_konkursu_na_scenariusz_gry_terenowej_
dla_uczniów_klas_4-8_i_gimnazjów
Regulamin_klasowego_konkursu_na_spot_filmowy_Pożar _w_szkole_znam_zasady_bezpiecznej_ewakuacji_dla_uczniów_
klas_4-8_i_gimnazjów
Regulamin_klasowego_konkursu_na_spot_filmowy_Pożar__w_szkole_
znam_zasady_bezpiecznej_ewakuacji_dla_uczniów_klas_4-8_i_gimnazjów


19-11-2018
KW PSP GDAŃSK - UROCZYSTA ZBIÓRKA Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

     16 listopada 2018 roku w jednostce ratowniczo - gaśniczej nr 6  na ul. Jabłonowej w Gdańsku odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
     150 strażaków odebrało z rąk wicewojewody pomorskiego Mariusza Łuczyka oraz  pomorskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego awanse oraz nagrody finansowe.

Czytaj też: PUW Gdańsk - Strażacy świętują 100 - lecie odzyskania niepodległości

Opracowanie: st. kpt. Łukasz Płusa, Zdjęcia: PUW Gdańsk

więcej zdjęć patrz: http://www.straz.gda.pl/aktualnosci/wydarzenia/kw-psp/aktualnosci-2018/875-uroczysty-zbiorka-z-okazji-100-rocznicy-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci

19-11-2018
 UROCZYSTA ZBIÓRKA Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


    W dniu 15 listopada 2018  r. w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Wejherowie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchodów 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
    Podczas uroczystości Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej  w asyście Zastępców przyjął ślubowanie od nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy, oraz podziękował strażakom, pracownikom cywilnym komendy za służbę oraz pogratulował wzorowej postawy podczas wypełniania obowiązków służbowych.
więcej zdjęć: patrz - galeria zdjęć


09-11-2018
Porozumienie MSWiA i związków zawodowych funkcjonariuszy

W czwartek (8 listopada br.) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.

Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte dziś porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany dziś kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.

Ze strony społecznej porozumienie podpisali: Krzysztof Hetman - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Oleksak - Związek Zawodowy Strażaków  "Florian", Rafał Jankowski - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Marcin Kolasa - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Andura - Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ  - Solidarność".

Podwyżka o 655 zł brutto w 2019 r. oraz o 500 zł brutto w 2020 r.

W toku negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Przypominamy, że początkowo MSWiA proponowało od 1 stycznia 2019 r. podwyżkę w kwocie 309 zł, a od 1 lipca 2019 r. w kwocie 253 zł brutto.

Porozumienie zakłada też, że funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto - od 1 stycznia 2020 r.

Pełnopłatne nadgodziny dla wszystkich funkcjonariuszy MSWiA

Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem - od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu.

Rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę

Przypominamy, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki.

Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.

Dodatkowe zachęty do pozostawania w służbie

Zarówno MSWiA jak i stronie związkowej zależy, aby doświadczeni funkcjonariusze jak najdłużej zostawali w służbie. Dlatego MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.

Pozostałe ustalenia MSWiA i strony społecznej

Przedstawiciele strony społecznej wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń.

W kwestii postulatu związanego z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy strony ustaliły, że pozostają przy rozbieżnych stanowiskach, jednak deklarują wolę rozwiązania problemu do końca 2019 r. Chodzi tu o zasady przejścia na emeryturę dla funkcjonariuszy przyjętych do służby w okresie po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.

Opracowanie, zdjęcie: MSWiA.

Aktualności: 1234567...52