Akcje ratowniczo-gaśnicze

18-03-2019

     W dniu 11.03.2019 r. o godzinie 16:07 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie przyjął zgłoszenie o pożarze hali sortowni i  składowania odzieży w miejscowości Gościcino. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 10 zastępów gaśniczych, specjalistyczny kontener do obsługi sprzętu ochrony układu oddechowego, drabinę hydrauliczną i 4 samochody operacyjne z Państwowej Straży Pożarnej oraz  jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej zastano pożar hali już w rozwiniętej fazie. Wszystkie osoby znajdujące się w budynku opuściły go samodzielnie. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz podaniu prądów gaśniczych na palący się budynek.  Po dojeździe kolejnych zastępów PSP i OSP kontynuowano działania gaśnicze w celu lokalizacji  i ugaszenia pożaru. W godzinach wieczornych w dniu 11.03.2019 udało się strażakom zlokalizować pożar. Natomiast ze względu na bardzo dużą ilość materiału palnego nagromadzonego w hali dogaszanie trwało przez następne prawie 30 godzin. Niezbędne okazało się włączenie do działań ciężkiego sprzętu do szybszego i bezpieczniejszego wywozu z budynku tlących się materiałów w celu dogaszenia. Mając na względzie że działania okazały się dość trudne  i długotrwałe organizowano dla strażaków napoje  i ciepłe posiłki, organizowane były również podmiany ratowników na miejscu pożaru.
     Na miejsce pożaru przybył Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie st. bryg. Jacek Niewęgłowski przejmując kierowanie działaniami gaśniczymi. Przybył również Zastępca Pomorskiego Komendanta  Wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Socha.
     W działaniach gaśniczych trwających łącznie 33 godzin i 48 minut brało łącznie udział 34 pojazdy i 109 strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

materiał filmowy  Telewizji TTM: www.telewizjattm.pl/dzien/2019-03-12/49745-ogromny-pozar-strawil-hale-w-goscicinie.html?play=on
więcej zdjęć: patrz - galeria zdjęć


więcej
10-04-2018
     W dniu 05.04.2018 r. o godzinie 12:03 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie przyjął zgłoszenie o pożarze budynku handlowo - usługowego w miejscowości Gniewino. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 9 zastępów gaśniczych, drabinę hydrauliczną i 4 samochody operacyjne z Państwowej Straży Pożarnej oraz  jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej zastano pożar budynku handlowo - usługowego objętego w 2/3 powierzchni pożarem. Wszystkie osoby znajdujące się w budynku opuściły go samodzielnie. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz podaniu prądów gaśniczych na palący się budynek.  Po dojeździe kolejnych zastępów PSP i OSP kontynuowano działania gaśnicze w celu lokalizacji  i ugaszenia pożaru. 
     Na miejsce pożaru przybył Komendant Powiatowy PSP w Wejherowie bryg. Jacek Niewęgłowski przejmując kierowanie działaniami gaśniczymi. Przybył również Zastępca Pomorskiego Komendanta  Wojewódzkiego PSP st.bryg. Piotr Socha.
     W działaniach gaśniczych trwających łącznie 6 godzin i 24 minuty brało łącznie udział 14 pojazdów i 47 strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, pogotowie gazowe, pogotowie energetyczne,Policja, Straż Gminna oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.
                                                                          


więcej
18-12-2017
      W dniu 18.12.2017 r. o godzinie 4 rano dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Wejherowie przyjął zgłoszenie o pożarze drewnianego budynku mieszkalnego w Rumi przy ul. Łąkowej. Na miejsce pożaru zadysponowanych zostało 6 zastępów straży pożarnej.  Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podjęciu działań gaśniczych i przeszukaniu pomieszczeń w celu odnalezienia osób poszkodowanych. W pożarze niestety śmierć poniosły dwie osoby. Na miejsce zdarzenia przybył oficer operacyjny będący w dyspozycji Komendanta Powiatowego oraz Zastępca Komendanta. Po ugaszeniu pożaru dalsze czynności na miejscu prowadzili funkcjonariusze Policji.

więcej
27-10-2017
       W dniu 25.10.2017 r. dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Wejherowie przyjął zgłoszenie o zerwaniu trakcji kolejowej przez pojazd ciężarowy na przejeździe kolejowym w Wejherowie przy ulicy Kwiatowej.
Na miejsce zdarzenia zadysponowano 3 zastępy straży pożarnej. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu służb kolejowych. W wyniku zdarzenia nastąpiły utrudnienia w ruchu pociągów relacji Gdynia  - Szczecin, ruchu drogowym i pieszym. Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie bryg. Grzegorz Kmiecik.
       

więcej
16-10-2017
        W dniu 13.10.2017 r. dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Wejherowie przyjął zgłoszenie o wypadku na placu budowy w Wejherowie przy ul. Zamkowej. W wyniku pęknięcia rury wodociągowej, obsunięciu uległa skarpa w wykopie przysypując mężczyznę. Z uszkodzonej rury, woda szybko zaczęła wypełniać wykop.
       Na miejsce zdarzenia zadysponowanych zostało łącznie  13 zastępów straży pożarnej, w tym Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza i  Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno - Nurkowego z Gdańska. Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie st. kpt. Waldemar Lewandowski, przedstawiciele Władz Miasta i służby współdziałające.
        Działania przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej polegały w pierwszej kolejności na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Przystąpiono do wypompowywania wody z wykopu z równoczesnym wprowadzeniem ratowników w celu lokalizacji poszkodowanego, który znajdował się pod wodą. Po dotarciu do poszkodowanego stwierdzono, że jest przysypany ziemią, a jedną nogę ma uwięzioną w płytach szalunkowych. Strażacy przystąpili do uwalniania poszkodowanego z równoczesnym prowadzeniem resuscytacji ze względu na brak funkcji życiowych. Po uwolnieniu poszkodowany został przekazany ratownikom medycznym z Zespołu Ratownictwa Medycznego. Na miejsce zdarzenia dowieziona została również obsada Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Dalsze działania polegały na wsparciu czynności prowadzonych przez Prokuratora i  Funkcjonariuszy Policji.

więcej
13-09-2017
Pracowity weekend wejherowskich strażaków.
W miniony weekend 8-10.09.2017 r. wejherowscy strażacy prawie 20 razy wyjeżdżali do zdarzeń odnotowanych na terenie powiatu wejherowskiego.
Z ważniejszych interwencji odnotowanych podczas ostatniego weekendu był duży pożar wiaty magazynowej i obiektów przylegających w Wejherowie przy ul. Gdańskiej. W działaniach gaśniczych brało 13 zastępów PSP i OSP z terenu powiatu wejherowskiego i 1 zastęp PSP z Gdyni.  Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Powiatowy PSP bryg. Jacek Niewęgłowski. Dzięki szybkiej lokalizacji pożaru uratowano budynki sąsiadujące bezpośrednio z miejscem zdarzenia. Działania gaśnicze trwały 5 godzin.
Kolejnym istotnym zdarzeniem był pożar poddasza budynku mieszkalnego w miejscowości Zakrzewo gm. Linia. W zdarzeniu na szczęście nikt nie ucierpiał. W działaniach gaśniczych trwających ponad 4 godziny brało udział 11 zastępów PSP, OSP i WSP.
Do nietypowego zdarzenia doszło w gminie Szemud. Samochód osobowy stoczył się do jeziora w  miejscowości Warzno. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 6 zastępów PSP i OSP z terenu powiatu wejherowskiego oraz  Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno - Nurkowego z  Gdańska. Zatopiony pojazd został zlokalizowany przez nurków, a następnie wyciągnięty na brzeg jeziora. W skutek podjętych działań nie doszło do skażenia wody w jeziorze płynami eksploatacyjnymi z pojazdu.


więcej
04-04-2017
       W dniu 30.03.2017 r. o godzinie 23:31 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania przyjął zgłoszenie o prowadzonych poszukiwaniach przez funkcjonariuszy Policji zaginionego młodego mężczyzny na terenie Miasta Wejherowa. Po ustaleniu rejonu poszukiwań z dowodzącym akcją Funkcjonariuszem Policji, przybyli na miejsce strażacy przystąpili do działań poszukiwawczych. Po przeszukaniu wyznaczonych sektorów w obrębie Parku Majkowskiego, Kalwarii Wejherowskiej oraz stadionu działania strażaków zakończono.
Poszukiwany mężczyzna odnalazł się w godzinach porannych dnia następnego cały i zdrowy.

         W akcji trwającej ponad 4,5 godziny udział wzięły 4 zastępy i 18 strażaków z terenu powiatu wejherowskiego, 1 zastęp z Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej z  Gdańska: 4 ratowników i 3 psy, 1 zastęp z OSP Gdańsk: 1 ratownik z psem, oraz Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Gdyni  3 pojazdy i 13 ratowników.

więcej
09-03-2017
        W dniu 01.03.2017 r. o godzinie 18:01dyżurny operacyjny stanowiska kierowania przyjął zgłoszenie o pożarze stodoły krytej strzechą w miejscowości Donimierz w gminie Szemud. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej, strażacy zastali mocno rozwinięty pożar w całej objętości stodoły i sąsiadującego  z nią obiektu gospodarczego.  Pierwsze działania gaśnicze ukierunkowane były w natarciu na ognisko pożaru oraz ewakuacji maszyn rolniczych z płonącej stodoły.  Po przybyciu kolejnych zastępów podane zostały kolejne prądy gaśnicze.  Po całkowitym ugaszeniu pożaru i sprawdzeniu pogorzeliska wszystkie zastępy powróciły do jednostek.
         W akcji trwającej prawie 3,5 godziny udział łącznie wzięło 9 zastępów i 44strażaków.

więcej
23-02-2017
          W dniu 21.02.2017 r. o godzinie 19:37 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania przyjął zgłoszenie o pożarze opuszczonego budynku starej winiarni w Wejherowie przy ulicy Klasztornej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej, strażacy zastali mocno rozwinięty pożar na pierwszym piętrze, poddaszu i poszycia dachowego. Dodatkowo ze względu na silne promieniowanie cieplne  i  podmuchy wiatru zagrożony był budynek sąsiadujący z obiektem objętym pożarem.  Na miejsce pożaru zadysponowane zostały kolejne siły i środki, oraz oficer operacyjny. Pierwsze działania gaśnicze ukierunkowane były w natarciu na ognisko pożaru od strony zagrożonego budynku, jak i w obronie na ten budynek.  Po przybyciu kolejnych zastępów podane zostały kolejne prądy gaśnicze, przystąpiono również do gaszenia z podnośnika hydraulicznego i ze sprawionego na miejscu działka wodno - pianowego. Na miejsce pożaru przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wejherowie st. kpt. Waldemar Lewandowski przejmując dowodzenie nad działaniami gaśniczymi. W trakcie prowadzonych działań w skutek przepalenia zapadnięciu uległ dach i część kominów, co uniemożliwiło wprowadzenie prądów gaśniczych do wnętrza obiektu. Po przygaszeniu pożaru i ocenie ryzyka zawalenia się obiektu przez Kierującego Działaniem Ratowniczym obiekt został sprawdzony czy wewnątrz nie znajdowały się osoby. Osób poszkodowanych w pożarze nie odnaleziono. Po całkowitym ugaszeniu pożaru i sprawdzeniu pogorzeliska wszystkie zastępy powróciły do jednostek.
W akcji trwającej prawie 7 godzin udział łącznie wzięło 11 zastępów i 46 strażaków.
więcej zdjęć: patrz - galeria zdjęć


więcej
14-12-2011
W dn. 13.12.2011 o godz. 10:27 do dyżurnego operacyjnego Państwowej Straży Pożarnej w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło zgłoszenie o zawaleniu się części  budynku wielorodzinnego na ul. Klasztornej w Wejherowie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnych zastano zawalony narożnik dwóch ścian trzykondygnacyjnego budynku. Rodzaj i miejsce uszkodzenia ścian wykluczały możliwość wykorzystania klatki schodowej do celów ewakuacyjnych. Na pierwszym piętrze budynku znajdowały się 2 osoby w tym jedna o ograniczonej zdolności poruszania się. Zabezpieczono teren prowadzonych działań, dokonano rozpoznania zagrożeń dalszego zawalenia się budynku. Dwie osoby i psa, które znajdowały się na pierwszym piętrze grożącego zawaleniem się budynku ewakuowano przy pomocy podnośnika hydraulicznego SCH-40. Nie obyło się bez komplikacji, aby podnośnik mógł się rozstawić trzeba było na wniosek Kierującego Działaniem Ratowniczym usunąć zaparkowany przed budynkiem pojazd osobowy. Odgruzowano rumowisko w celu sprawdzenia czy pod cegłami nie znajdują się osoby poszkodowane - nikogo nie odnaleziono. Zadysponowano pogotowie gazowe, energetyczne oraz powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Zorganizowano transport dla osób ewakuowanych oraz tymczasowe miejsce pobytu. Zorganizowano materiał do ostemplowania uszkodzonych ścian. Na miejsce przybyli przedstawiciele Urzędu Miasta Wejherowo: Wiceprezydent Miasta Wejherowo, Szef Miejskiego Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Po przybyciu powiatowego inspektora nadzoru budowlanego i konsultacji w zakresie sposobu zabezpieczenia budynku dokonano zabezpieczenia uszkodzonych ścian budynku poprzez ich podparcie dostępnymi stemplami dostarczonymi przez ZUK Wejherowo. Przybyli na miejsce przedstawiciele pogotowia energetycznego odcięli dopływ prądu do budynku a pogotowie gazowe dokonało odłączenia przyłącza gazowego poprzez zaspawanie rury przyłączeniowej. Ze względu na brak możliwości ustalenia właściciela budynku miejsce działań przekazano przedstawicielce policji. W działach udział wzięły 4 zastępy PSP i 12 ratowników.


więcej
Strona: 12